Polaganje trave
Travna preproga predstavlja najhitrejšo ozelenitev vrtov, parkov poslovnih prostorov, enostavno vzdrževanje in praktično takojšna uporaba, je tisto kar ponuja za vse tiste ki niso pripravljeni čakati, da trava zraste, če jo sejemo.
Mi zmoremo vse!
Travna ruša / Polaganje travne ruše
Travna preproga predstavlja najhitrejšo ozelenitev vrtov, parkov poslovnih prostorov, enostavno vzdrževanje in praktično takojšna uporaba, je tisto kar ponuja za vse tiste ki niso pripravljeni čakati, da trava zraste, če jo sejemo.
Zelo zanimivo postane ko se vaša okolica spremeni praktično v enem dnevu, v zeleno oazo, po kateri se lahko hodi, igra ali pa jo preprosto občudujete sami ali mimoidoči…
Travne preproge polagamo od spomladi do jeseni. Polaganje trave oz. travne ruše uredimo tako, da najprej uredimo teren nato se šele lotimo polaganja trave. Bojazen, da bi vam med travno rušo rastel plevel je odveč. Plevela ni, ker je trava gosto zraščena. Prednost pri polaganju travne ruše je zagotovo, da nimamo vmesnega dela. Gosta zaraščena trava se ukorenini skorajda povsod zelo dobro in tako lažje prenaša neugodne vremenske pogoje, večji nalivi ne spremeni njene površine. V prvih tednih mora biti trava redno namakana, kasneje jo samo še vzdržujemo. Kosimo, grabimo, po potrebi pognojimo, jeseni prezračimo…
Poglejte si še nekaj nasvetov kako vzdrževati lepo trato.
Setev trave
- Optimalni čas setve je april, maj, september, oktober
- Pri setvi je kaljivost plevelov hitrejša od kaljivosti travnih semen in zato zraste vse prej kot trava, zaradi česar imamo veliko vmesnega dela da postane lepa kot položena trava
- Zatiranje plevelov, gnojenje, prezračevanje itd. Vse to je v travnih preprogah storjeno. Trava je po navadi stara dve leti.
- Kaljivost je onemogočena na nekaterih predelih vrta – senca, brežina, zbita tla, slabi pogoji
- Večji naliv nam semena odnese in kaljivost je neenakomerna.
- V prvih mesecih mora biti trata redno namakana, gnojena in vzdrževana.
- Trato lahko polno izkoriščamo takoj, ko se na čevlje ne lepi več zemlja – takrat je trata dovolj gosta (3 mesece).
Nasveti in navodila za lepo travo
Dandanes je imeti lepo okrasno travo že kar prava umetnost, saj zelenica potrebuje zelo natančno oskrbo skozi celo leto – samo košnja ni dovolj je pa pogoj za uspešno rast in razvoj našega zelenega bisera. V kolikor bomo lepo poskrbeli za zelenico nam bo to zagotovo nagradila s svojo lepoto.
Lepo in zdravo travo (pri nas ji nepravilno rečejo tudi angleška trata) lahko v naših razmerah vzgojimo le z veliko dodatnega dela in sredstev, od katerih je najpomembnejše redno košenje in zalivanje.
Pri nas je trava lepa le v deževnih poletjih (razen če imamo namakalni sistem), kar nam kaže, kako pomembna je vlaga.
Drug velik problem pri nas je zapleveljenost. Pleveli se ne menijo za parcelne meje in hitro preidejo s travnikov ali zapleveljene sosedove trave. Če smo nekoliko manj zahtevni, lahko travo vzdržujemo brez posebnega dela, seveda pa moramo pri tem spregledati nekatere drobne nepravilnosti, na primer posamezne plevele.
Kvaliteta okrasne trate je lahko različna glede na to, kakšno vrsto trave smo posejali, kako smo pripravili tla in kako smo opravili setev, seveda pa ne moremo mimo vrste in kvalitete tal in klimatskih razmer. Videz trate pa je močno odvisen od nege. Pravilno vzdrževanje pa je tista pika na i, ki trati v kasnejših letih dodeli dokončen videz.
Že setev lahko opravimo na različne načine. Setev trave je lahko najcenejša in najenostavnejša postavka ureditve zelenih površin, pri pravilni pripravi tal, izbiri semena in kasnejšem zalivanju pa lahko cena precej naraste.
Če smo se odločili, da bo naš vrt prekrivala le kvalitetna in lepa trata, jo pravilno posejmo in kasneje vzdržujmo.
Vzdrževanje trate po setvi
Zalivanje po setvi je nujno; posevek se ne sme izsušiti vsaj 7-12 dni. Največjo napako naredimo, če pustimo, da se seme, ki smo ga že namočili, izsuši. Nežni kalčki tako hitro odmrejo in seme je uničeno.
Najbolj je pripraviti tla v sušnem obdobju, s setvijo pa počakati do deževnega vremena. Vendar v praksi sejemo skozi celo letno sezono a pomembno je, da so temperature gibljejo od min 5C° do max 30C°. Poskrbimo da je zemlja vlažna.
Če imamo pripravljena tla, lahko po potrebi seme hitro posejemo. Rahel dež in oblačno vreme sta za kalitev travnega semena najboljša. Nasprotno pa nam lahko nenadna nevihta odplavi ali premakne seme, ki bo kasneje klilo v kupčkih, nekje na dnu terena ali v jamicah, kamor ga je odnesla voda.
V takšnem primeru je najbolje setev takoj ponoviti, seveda počakamo, da se tla nekoliko posušijo. Po navadi v praksi izvajamo dosejevanje semena za bolj gosto travo.
Za še več informacij glede travne ruše, polaganju trave, setvi trave, smo vam z veseljem na voljo!
Pošljite nam povpraševanje ali nas pokličite!
Kontaktirajte nas
Stopite v kontakt z nami, preko obrazca nam pošljite povpraševanje
ali nas pokličite na tel: 031 230 347.
Z veseljem vam bomo pomagali.
Kontakt
031 230 347
info@okolica-bilban.si
www.okolica-bilban.si
Odpiralni čas
Pon – pet 8:00 – 18:00
Sob 8:00 – 13:00
Nedelja in prazniki zaprto